Pazar Poşeti


PAZAR POŞETİ

Yaklaşık bir yıldır pazarda alışveriş yapmıyor market ve manav gibi sektörlerde daha çok bulunuyordum. Çok değil bir ay Antalya'da yaşama fırsatım oldu.Kurulmuş bir pazar yerine girdim. Benim için son derece yeni bir deneyimdi. Genelde yazacaklarımı düşünmem ,yerinde yazarım ve böyle bir  süreçte yapmaktan en çok zevk aldığım şey bu konuda yazmaktı. Hemen hepimiz pazarın amacına yönelik alışveriş yaparız.Bende öyle yaptım ama kurulan her tezgahtan geçince farklı farklı poşetlerle karşılaştım. Detaycı olduğum için olsa gerek ki kullanılan poşetler dikkatimi çekti. Ne zaman pazara gelsem aldığım yiyecekler çoğu zaman bir kese kağıdına konularak veriliyordu.Market alışverişi yapmışsam ve pazar çantamı yanıma almamışsam pazar  poşetlerine para vererek almak zorunda kalıyordum. Hatta sıradaki herkesin çantasından pazar poşetlerini çıkarması ve benim çantamda bir pazar poşetinin bulunmaması orada ‘yabancı’ olduğumun kanıtıydı çoğu zaman.

Ülkelerde naylon poşetlere alınan önlemleri düşününce , ''Ne kadar yerinde bir alışkanlık '' diye düşünmedim değil.Keşke ülkemizde bu durum  yaygınlaşsa  doğada kaybolmayan naylon poşetleri hayatımızdan tamamen çıkarsak.Özellikle siyah renkte olanları ...

Hepimiz biliyoruz ki ; Naylon poşetler, petrol türevi olan  polietilenden üretilmekte. Petrol türevi demek zehirli atık demek. Doğal yaşamda ciddi bir tahribata neden olmak demek. Bu atıklar yüzlerce yıl içinde ancak yok oluyor. Ve bu süreçte güneş ışınlarıyla parçalanan poşetler ayrışarak daha zehirli atıklara dönüşüyor. Şu anda okyanuslarda ,balıklarla birlikte binlerce naylon poşet yüzüyor ve onları ahtapot zanneden kaplumbağalar, yunuslar ve köpek balıkları onları yutarken boğulup ölüyor. Ve yine her yıl poşetler yüzünden yaklaşık bir milyon deniz kuşu, yüz bin deniz memelisi ve sayısız balık ölüyor. Bu hayvanlar öldükten sonrada denize karışan poşetler diğerlerini öldürmeye devam ediyor. Bilerek veya bilmeyerek her an bir canlının ölümüne sebep oluyoruz. Bu bile vicdan edilmesi gereken bir olgu.
Ve siyah poşetler, onlara  değinmiştim. Bu poşet  kanserojen madde içeriyor. Sadece toprağa değil, içlerine konulan sebze ve meyveler aracılığıyla insan sağlığına ciddi zarar veriyor. Pazar yerleri veya market ,manav fark etmeksizin aldığımız gıdalara temas eden poşetleri kullanmak yerine özel bir üretimle piyasaya sunulmuş son derece doğa dostu ekolojik pazar poşetlerini tercih etmek gerek.Buna yönelik çalışmaların devam ettiğini biliyorum fakat biz tüketicilerde poşetlere dair ne kadar bilinçli olursak bir o kadar naylon poşet kullanımının önüne geçmiş oluruz .Kiminiz bu konuyu bir devlet meselesi yaptığımı düşünebilir ancak unutmayın bu  bir sağlık sorunu.