BASKILI NAYLON POŞET

BASKILI NAYLON POŞET

     Tüketici olarak hepimizin aklında kalan bir gerçek var! Naylon poşet ve türevlerin ücretli olacağı yıllarca konuşuldu. Ücret uygulaması bazı ülkelerde uygulandı, bazı ülkelerce umursanmadı bile. Türkiye’de bu durum ise uzun zamandır konuşulan bir proje ile gündemde baş gösterdi ve 2018’de yürürlüğe ha girdi ha girecek gözüyle bakarken uygulama süresi ne yazık ki bir yıl uzatıldı ve yeni düzenlemeler ile naylon poşet yapan firmalar imalatlarında düşüşe gitti. Beklenen bir gerçekti ve naylon poşet imalatı bir şekilde üretimde sekteye uğrayacaktı.

Naylon poşet fiyatları düşüş sağlarken üretimde, bu uygulama 1 Ocak 2019 itibarıyla hayatımızdaki yerini aldı. Hoş, günlük ortalama 60 milyon naylon poşet kullandığımızı göz önünde bulundurduğumuzda bu uygulamanın yasaya geçirilmesinde geç bile kaldığı aşikâr. Ancak Dünya Sağlık Örgütü için bu yasa büyük bir adım demek. Kaldı ki bu uygulama bir nebze poşet kullanımına etki etti diyebiliriz. Naylon poşet yapan firmalar bu durumdan memnunken tüketici o kadar memnun olmadı. Naylon poşete verilen 0,25 kuruş adeta 25,00 TL bazında göze battı. Tüketici yıllardır ücretsiz aldığı poşetleri, bir uygulama ile para ödeyerek satın almak zorunda bırakıldı. Bu yüzden naylon poşeti kullanımı çok küçük bir oranda azalış gösterdi. Tüketiciler daha önce stok yaptıkları naylon poşetleri çantalarında taşıyıp market, mağaza vs. alışverişlerde bulundu. İyi bir başlangıç sayılsa da naylon poşetin kullanımı azaltmak için hala farklı çalışmalar yapılmaktadır. Daha önce naylon poşet imalatı değerinde satışa sunuluyordu. Yapılan uygulama neticesinde mağaza, market ve manav gibi alışveriş yapılacak ticaret zincirlerine dağıtımında bile ücret göz önüne alınarak değerlendirildi. Piyasada naylon poşet yapan firmalar, bu durumdan etkilenerek Çevre Sağlık Örgütü ile bağımsız çalışmalar içine girmeyi kendine birincil görev haline getirdi. Naylon poşet imalatı tüm sektör için çok önem arz eden bir durum.  Tüketici ihtiyaçlarını gideren en iyi taşıma aracı olduğunu biliyoruz, naylon poşet dünyaya çığır açan bir ürün ancak doğaya verilen zarar ve insan sağlığı düşünülünce bu gibi uygulamaların hayata geçirilmesi son derece önemlidir. Bizler kafamızı kuma gömmüş birer bireyler olduk, farkındalık oluşturmak adına birçok şey yapmamız gerekirken hiç bir şey yapmıyoruz. Bilinçsizce kullanım ve imhada çok berbat bir hal almışız. Naylon poşet fiyatlarına dikkat çekilmesindeki olayda sanırım, insanların algılarına da sinyal göndermekti. Oysa bu büyük sızma ile olsa yani bir anda poşetin kullanımının yasaklandığını düşünsenize; Ne vahim bir durum olurdu. Alanlarımız daralırdı. Çünkü naylon poşeti istenilen her sektörde kullanabiliyoruz ama eskiden kullanılan kese kağıtlar yada fileler öyle her istenilen eşyayı taşımıyor. Demem o ki naylon poşet kullanımını azaltmak adına yapılan çalışmalardan çok insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek alternatifler geliştirerek naylon poşet imalat yapmalarıdır. Umarım zamanla bu mümkün hale gelir.

 

Naylon Poşet Torba

NAYLON POŞET

Oluşturduğumuz proses birikimlerinde yeni teknoloji kullanılarak üretilen poşetlerin iç ve dış piyasalara sunumu;

  • Naylon poşet fiyatları

  • Naylon poşet imalatı

  • Naylon poşet fiyatı

  • Naylon torba

  • Plastik torba

Gibi çeşitli isim ve markayla karşımıza çıkmaktadır. Dünya, plastik istilası altındayken bu revizyona ihtiyaç var mıydı?  Evet, vardı. Tam da şu esnada rol oynuyor, naylon poşet. Ham maddesi itibariyle akıllara ‘’ doğa düşmanı ve insan sağlığına zararlı ‘’ etiketinin kazınmasıyla sektörlere bir kıpırdanış gerekti. Her ne kadar ilk madde olarak direk ve endirekt madde yapısındaki polietilen imalattan haberdar olsak da farklı alternatifler naylon poşet kullanımını artıracaktı ve zaten naylon poşet kullanımındaki bu küçük adımlar birer kampanya mahiyetindedir. Biliyoruz ki naylon poşet kullanımına son vermek son derece imkânsız hale geldi. İmalat sektörleri de bu durumu avantaja çevirmede geç kalma gibi bir hataya düşmelerinde piyasa için bir düşüş nitekim.

Kaldı ki revizyona her daim ihtiyaç olduğunu düşünenlerdenim. Bunun yararlı ve zararlı olmasından yola çıkarak değil, hayatımızı nasıl daha kolaylaştırabilir ve kolaylaştırırken ne gibi zorlukları en aza indirip daha fazla zararlı çıkmamak adına çalışmalar yapmanın peşindeyim. Sektörün en can alıcı noktası fiyat konusuna gelince naylon poşet fiyatlarını, naylon poşet imalatının süreçlerinde kullanılan fiyat oranlarına göre bir analiz yapmadan naylon poşet fiyatı gibi bir etiket olgusuyla yola çıkmıyoruz. Naylon poşet dünya için bir tehdit değil, bunca teknoloji arasında yaşayan bireyler olarak sadece naylon poşeti hedef almak ne kadar mantıklı? Bir durup düşünmek gerek!

Piyasada hala var olabilmek sanıldığı kadar zor ama ihtiyaçlara cevap veriyorsa bu kadar zor da değil. Biz naylon poşet sektörleri olarak imalarımızdan plastik torba ve naylon torbayı söz ettirdiyse başarmışız demektir. Naylon poşetin elimiz altındaki bir nimet olduğunu unutmayalım !

baskili-poset

Baskılı Poşet Fiyatları

0546 220 31 47  ve 0212 801 82 48  nolu Poşet Sipariş numaralarımızdan bizlere her gün kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tim Ambalaj

 

İmalat sektörleri, gelişen teknoloji ve yeniliklerin getirdiği avantajlar ile poşetleri daha kaliteli piyasaya sunmanın başarısını sektörel anlamda öne çıkarmıştır.

Nasıl mı? Baskılı poşet adı altında tüm sektörlerde; Kendini kanıtlamış, piyasanın göz bebeği olan baskılı poşetlerimizin, kullanım düzeyi diğer poşetlere nazaran %90 civarındadır. Oysa bu oranın giderek %100 olması son dönemlerde kendini bariz gösterecektir, diyebiliriz. Piyasada tüketici, poşet kullanımının her alanda ihtiyaçları karşılaması ve aslında poşet konusunda son derece hedefe uygun bir strateji geliştirilmesine dikkat çeken bir ürün bulmuşlardı. Bu düşünce büyük oranda baskılı poşet kullanımına teşvik edilmesine yeterdi bile. Peki, tüketicilerin hedefine uygun ama bir o kadar da imalat sektörünün piyasaya dayatmış olduğu hedefler nelerdi?

Bir göz atalım! Baskı denilince akla ilk ne gelir? Resimler, yazılar ve figürler… Bilinçaltımız çok haklıydı. Ürün üzerine istenilen şekilde kaliteli baskı imkânları daha esnek hale getirilip, çeşit çeşit modelleriyle grafiksel ve aksesuar niteliğiyle ürün gamı genişletilmişti. Bir kaç renkle baskılı poşetlerin sabit renkle imalatına son verilmiş artık tüketicinin renk seçimine alternatif sunulmuştu. Ve her şeyden önce sağlam ve dayanıklı oluşu da göz ardı edilmeyip taşınması gerekli olan ürünlerin ağırlığını taşıyacak poşet olmasının yanı sıra baskılı poşet fiyatlarına esneklikte getirildi. Tüm yapılan uygulamalara rağmen baskılı poşet fiyatlarında uçarı bir ücrete gidilmedi. Ve rahatlıkla diyebiliriz ki; Diğer poşetlere göre gelişen hammadde teknolojisi ile baskılı poşetleri tercih etmemek söz konusu değildi.