Baskılı Plastik Poşet

BASKILI PLASTİK POŞET İMALATI

0546 220 31 47  ve 0212 801 82 48  nolu Poşet Sipariş numaralarımızdan bizlere her gün kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tim Ambalaj

 

Meyve kabukları gibi ”hemen yok olacak ” diye çevreye atılan organik maddelerin 7 ayda, plastik poşetlerin 15-20 yılda tümüyle ayrıştığını ya da yok olduğunu  biliyor muydunuz?

Açıkçası böyle bir benzerlik oluşturulmak istenmesi çok manidar olmuş. Plastik poşetlerin kullanımı, yönünde gerekli önlemler alınması için yapılan ”bir çalışma sloganı ” olsa gerek. Aksi takdirde kabukların toprağa nüfuz etmesi bile gübre niteliği taşırken, plastik poşetlerin yok olmaması ve güneş ışınlarına maruz kalarak yangınlara yâda havadaki oksijeni daraltması olgusu karşılaştırılamayacak düzeyde olduğunu gösterecektir. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Dünya sağlık örgütleri hangi yönde önlemler alırsa alsınlar, plastik poşetlerin kullanımının azalacağını ya da tamamen kullanılamayacağını söylemek çok güç. Geçmiş yıllarda yapılan kese kâğıdı, fileler de bunun birer göstergesidir.

Günümüzde hala bu gibi önlemler yapılmaya devam ediyor. Mesela internette dolanırken bir yazıya denk geldim. Makedonya da, plastik poşetlerin çevreyi kirlettiği gerekçesiyle kullanımının yasaklanmasını öngören yasal düzenleme yapılmış. 6 ay içinde çarşı ve pazarlarda kese kâğıdı uygulamasına geçilerek ve uymayanlara da 6 bin Avro para cezası kesilecek. Diye bir yönerge okudum. Oysa daha çözümsel bir yol izlenmeli, biliyoruz ki plastik poşet yaşamımızın odak noktası haline geldi. Bir kaç sınırlandırmayla ya da değişik poşet kullanımına teşvik ederek olacak bir şey değil. Çünkü poşeti her alanda kullanabiliyoruz. Kese kâğıdı vs. başka poşetler tüketici için kullanışlı olmayabiliyor. Bu konuya da değinilmiş olsa buldukları çözüme doğru bir karar diyebiliriz.