Plastik poşet imalatı

PLASTİK POŞET İMALATI

0546 220 31 47  ve 0212 801 82 48  nolu Poşet Sipariş numaralarımızdan bizlere her gün kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tim Ambalaj

 

İmalatın bünyesinde çok ciddi kimyasallar içeren petrol türevli (polietilen) plastik poşetlerin, yanlış imha edilmeleri ve toplumda tüketici tarafından sıkça kullanımı söz konusu iken Dünya Sağlık Örgülerinin plastik poşet imalatındaki vakaların alıştırılmasıyla yakından ilişkili.

İşte bu araştırmalara nazaran sadece Türkiye değil, dünya ülkeleri de bir akım başlattı. Plastik poşet imalatında mücadeleleri, maddeler halinde belirtmek gerekirse;

ABD, Bir kaç kentlerde petrol bazlı poşet kullanmayı yasaklamış ve hala yasaklamalar diğer kentlerinde devam etmektedir. Fransa, 2010 yılından itibaren tüm ülke genelinde, plastik olan her ürünü yasaklama yolunda planlarını gerçekleştirmenin temeli atmıştır. Hindistan ‘da o kadar ciddi tahribat üretimlere izin verilirken bile söz konusu plastik poşet olunca, Yeni Delhi ve Bombay gibi daha beş eyaletinde direk yasaklama yapılmıştır. İrlanda ise plastik poşet fiyatlarında 20 cent vergi uygulayarak, plastik poşetin kullanımını %80 azaltmıştır. Kenya, 2008 ‘den beri poşet akımına dur demiştir. Öyle ki beyinlere empoze edilen Çin’in insanlarının deha beyinleriyle övündüğümüz bu eyalet, plastik poşette kullanımı azaltmak adına plastik poşet fiyatlarını 2 kat artırarak bu şekilde her yıl 36 milyar varil petrol tasarruf etme yolunu açmıştır. Güney Afrika’ da daha farklı bir yol izleyerek plastik poşetlerin ince olanlarını yasaklamış ve bunu yanında daha rahat dönüştürülen poşetlerin üretimini sağlamıştır.

Türkiye, tıpkı Güney Afrika gibi bir uygulamayla gündemdedir fakat yasaklama esnekleştirildiği için plastik poşet kullanımının azalması sanıldığı kadar kolay değildi. Farklı alternatifler geliştirilse de Türkiye’nin iklim ve yaşam koşullara buna müsait değildi. Gerçi insanlığın temeli kolaya kaçılmak isteminde olunca ihtiyaca cevap vermeyen bir ürünü kullanmak cazip gelmiyordu. Plastik poşetin sadece imha edilmesiyle bir önlem alınırken, temennimiz yasaklanması yoluna gidilmesidir.

Market poşeti

Plastik Market Poşeti Modelleri

0546 220 31 47  ve 0212 801 82 48  nolu Poşet Sipariş numaralarımızdan bizlere her gün kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tim Ambalaj

 

Dünyada market sektörüne önem veren bir ülke varsa oda ABD’dir. Türkiye market sektöründe bir ilerlemeye gidilmenin yollarını aramayla dursun, ABD market poşetlerine kıyasla öncelik gıdaların taşınmasından tutun, ambalaj malzemesi kullanma zorunluluğu ve çevre hassasiyetinin yanında büyük, küçük tüm market zincirlerinin denetleme ve çevre sağlığı için ihbar ve şikâyet müessesesinin etkinliği sağlamıştır.

Türkiye’nin de ambalaj konusunda hakkını yememek gerek fakat bu hassasiyeti market poşet imalatında da görmek istememizin bir sakıncası olduğunu düşünmüyoruz. Hala market poşet kullanımı açısından çalışmaları çok cılız kalmaktadır. Oysa gelişen teknolojiyi küçümsememek gerek, ne çok yenilikler yapılabilir. Yeter ki doğru bir analiz market zincirlerinde baş göstersin. Çünkü sağlık göz ardı edilecek bir konu değil. Tüketiciler günlük olarak her marketten aldığı ürünlerin içeriğiyle endişelerini az da olsa giderebildiyse bu market poşetlerinde de neden olmasın. Türkiye market poşet fiyatlarında iyileştirme yapacağına, market poşeti kullanımını yasaklaması gerek yâda en azından market poşetleri yerine çoğu market zincirinde kâğıt veya doğada parçalanabilir nitelikteki yapıya sahip poşet üretimi gerçekleşme yoluna gidilmesine ön ayak çalışmalar düzenlemiş olsa, imalat sektörü mecburen bu yeniliklere uyacaktır. Fakat bu süreç içinde ilgili kuruluşlar gıda denetimiyle market poşetlerini özdeştirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü yıllardır alışagelen bir sistemi öyle hemen yerle yeksan etmek kolay değil, Tüketicilerimizi bilinçlendirerek market poşetlerin kullanımı yönünde azaltmalar planlandığı gibi gelişecektir.