Türkiye de sağlığı ciddi derece etkileyen ve doğada çözülmesi çok uzun  zaman alan çevreyi de gittikçe yaşanılmayacak bir hale sokan plastik poşetlere karşı çevreci örgütlerinin yıllardır süren girişimleri ile sonunda, üretici firmalar plastik ambalaj imalatına el attı. Belki bu girişim sağlıksız üretime son vermedi fakat daha çevreci çözümler ortaya konmasına vesile oldu.

Artık ABD ve ülkemiz gibi ülkeler zararlı maddelerden üretilen poşetlerin kullanımını sınırlandıracak önlemler aldı. Bu üretimle ilgili öncelikle bilinçli üretici firmalara izin sağlandı daha sonra üretmenin ve kullanmanın zararları üzerinde toplumu bilinçlendirmek amacıyla çalışmalar başlattı. Müşteri kesimi zararlı olanlara yönelmeyip farklı alternatiflerle üretilen poşetlere yöneldi.

Plastik Poşet Hayatımıza Nasıl Girdi

Yirminci yüzyılın son yarımında Türkiye’de alışverişlerde kullanılan kese kağıtları ve fileler yerine yeni keşfedilmiş bir ürün olan plastik taşıma poşet hayatlarımıza girdi. Bu poşetler kese kağıdı gibi dayanıksız veya fileler gibi zahmetli taşıyıcılar yerine çok daha rahat ve uzun ömürlü olmaları sayesinde ilgi görmeye başladılar. Poşetler plastik malzemelerden üretilmiş olmasıyla toplumda kabul görmeye başladılar. Mağazalara, bakkallara, pazar yerlerine, eczanelere ve tüm esnaf dükkanlarına girmeye başlayan poşetler ile eşya taşımak daha kolay geldiğinden tüm iş yerlerinde tercih edilen bir malzeme olarak yerleşmeyi başardı. Mesela rengi siyah olan ürünlerin kullanımı son yıllarda azaldı, diyebiliriz. Bu renkli poşetlerin yerine biyo-bozunur özellikte olan plastiklerden imal edilen poşetler ercih edildi. Bu eylem firmaların ilgisini çektiği gibi tüketiciyi  daha da cezbetti. Çünkü söz konusu sağlıktı. Tüketici içerisinde taşıyacağı ürüne poşetin ham maddesinin sinip kansere neden olduğunun farkındaydı. Zaten baktığımızda dünyada üretilen plastik taşıma poşetlerinin sayısının  yılda yaklaşık 600 milyar adet. Ve her an, her dakika içinde 1 milyon plastik ambalaj tüketiliyorsa bu ciddi bir rakam. Hal böyle olunca üretim firmaları plastik poşet imalatı aşamasını bir kaç kez gözden geçirip öyle piyasaya sunuyordu.

Plastik Poşet Artık Daha Sağlıklı

Günümüzde poşet üreticileri kullandıkları malzemeler ile hem daha sağlam hem de daha sağlıklı plastik poşet üretiyorlar. Bu sayede doğaya verilen zararı önlüyor ve geri dönüşüm sayesinde masrafları da azaltıyorlar. Artık yasa haline gelmiş olan doğada çözünen poşet kullanımı günden güne tüm ülkemize yayılmaktadır.