POŞET BASKISI

0546 220 31 47  ve 0212 801 82 48  nolu Poşet Sipariş numaralarımızdan bizlere her gün kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tim Ambalaj

 

Bir petrol türevi olan polietilenden üretilen poşet, ne yazık ki petrol ve doğalgaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının azalmasına ve çevre kirliliğine yol açmakta sınır tanımıyor. Aslında düşünüldüğünde poşet, üretim anından itibaren dünya için tehdit oluşturuyor. Ve tehditlerin vahim olmasına rağmen sektörler, poşet baskısında bir azaltma yönünde çalışmalar yapmıyorlar. Belki de dünyanın bohem çöplüğüne dönüşmemesinin en önemli nedeni poşet ve poşet baskısıdır. Çünkü poşetler çevrede sadece kirlilik yaratmıyor, suyumuzu tüketiyor, göl ve nehirlerin akışını bozuyor, depolamada maliyetler oluşturuyor, üretiminde harcanan enerji ve elektrik voltun artışı ve tabi ki denizlerdeki yaşamı da tehdit ediyor.

Öyle ki doğal yaşam ortamlarına verdiği zararla nesli tükenmekte olan türlerin varlığını yok ediyor. Deniz dipleri adeta çöplük Bu poşetlerin suda bulunması bir kimyasal dağılım sağladığından değil, canlılar yiyecek sanıp yedikleri için ölüyor. Düşünsenize! Her yıl 100 binin üzerinde canlının ölmesine sebep olmak üzücü fakat aynı hatayı tekrarlıyoruz. Yeryüzünde ormanlar yine birer çöplük. Güneş ışınlarının poşete teneffüs etmesiyle yangınların çıkması, ağaçların yok edilmesi zararında ötesindedir.

Farkında mıyız? Biz tüketiciler, yanlış imhalarla poşetleri silah aracı gibi kullanıyoruz. Ve ne hikmetse poşet imalatında birde utanmadan yeniliklerle poşet fiyatlarını esnekleştirip, kullanımına teşvik çalışmalar yapıyoruz. Evet, bir yerde haklı olabiliriz, poşetler ihtiyaçlarımıza hemen cevap vermektedir. Hatta çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırıyor ama poşet fiyatlarında bir düzeltmeye gidileceğine Çevre ve çevreci örgütleri biraz duyarlı olsalar. Mesela poşet baskısı yapan firmalar, denetlenip sosyal medya mecralarında tüketiciyi bilinçlendirmek adına programlar, kurslar vs… gibi önlemler alınsa daha doğru olmaz mı? Hem tüketici bilinçlenmiş olup, bir nebze de olsa yaşamı tehdit eden bu virüse bir ilaç gibi gelecek. Umarım gün geçtikçe yaşama dair poşet konusunda gecikmiş olmayız.

Bu gönderinin yorumları kapatılmış.