Plastik Poşet

PLASTİK POŞET

0546 220 31 47  ve 0212 801 82 48  nolu Poşet Sipariş numaralarımızdan bizlere her gün kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tim Ambalaj

 

Türkiye’de de plastik poşetlerle mücadele ile alakalı yapılan derlemede bir dergi editörü, dergide piyasada hala varlığını koruyan ve markalaşmış bir firmanın plastik poşet imalatına verdiği önemi anlatırken bir de dipnot düşmüş. Dipnotu aynen aksettiriyorum.

”Çevremize sahip çıkalım. Plastik poşetlerin sadece % 1’i geri dönüştürülüyor, geri kalan % 99’u ise yüzlerce yıl doğada kalıyor.”  Yapılan derlemeyi okuyunca, ”Bu ne lahana turşusu bu ne perhiz diye düşünmeden edemedim açıkçası. Güya dünyanın son markası plastik harikası ile poşet imalatı gerçekleşiyor. Peki, madem böyle bir devasa imalattan söz ediliyor, doğaya verilen zararlar neden en aza indirgenmiyor. Sanırım bu konu üzerinde de eleştirmenler iyi analiz yaparak yeni yazılar yayınlamaları gerek. Plastik poşet imalatının nasıl bir üretim süzgecinden geçip piyasaya sunulduğunu bilen herkes böyle düşünecektir. Ve evet, plastik poşet yüz yıllarca doğada kalıp doğayı, yaşamı tehdit ediyor. Ancak yapılan bir kaç önlemle, mesela karton çanta veya file gibi benzeri taşıma amaçlı poşetler üretimine el atılıp poşetin önüne geçilmeye çalışılsa da bu o kadar kolay bir çözüm olmuyor. Poşet ihtiyaçlarımıza hepsinden daha uygun. Hal böyle olunca plastik poşet imalatının dergilerde, gazetelerde veya birçok sosyal medya mecrasında ballandırılarak anlatılıp çizilmesi tüketici için yersiz bir açıklama olmuyor. Tüketici zaten ihtiyacını gideren bir üründen gayet memnun. Hem artık doğamız gereği olsa ki , bazen zararlı olgular pekte gözümüze gelmiyor, mesele ihtiyaçlarımızı kolaylaştıran bir buluşken plastik poşetler daha cazip kalıyor.